ΥΠΟΔΟΧΗ ΕΤΑΙΡΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Erasmus+ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΑΠΟ ΤΟ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η υποδοχή εταίρων στην Καρδίτσα από το 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+ ΚΑ229 με τίτλο: «A creative student in the service of the local society and natural environment. Young European-aware of the needs of the community and environment», στο οποίο το σχολείο συμμετέχει. Η υποδοχή πραγματοποιήθηκε την περίοδο 4-8 Απριλίου 2022 και συμμετείχαν μαθητές και καθηγητές από την Πολωνία, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία. Διαδικτυακά συμμετείχαν επίσης εταίροι από την Πορτογαλία.

Στο πλαίσιο της κινητικότητας παρουσιάστηκαν οι εργασίες των μαθητών όλων των συμμετεχόντων χωρών σχετικά με την αγορά εργασίας και τις επαγγελματικές προτιμήσεις των νέων σε κάθε χώρα, καθώς και τα έργα και τα αποτελέσματα του καλλιτεχνικού διαγωνισμού που διεξήχθη σε κάθε σχολείο με θέμα: «What our world would be without inventions?». Πέρα από τις εκπαιδευτικές δράσεις, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος σε αθλητικές δραστηριότητες και τοπικούς χορούς που διεξήχθησαν στο σχολείο, επισκέφτηκαν το τμήμα «Τμήμα Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου ενημερώθηκαν για τη μετεξέλιξη ενός παραδοσιακού επαγγέλματος στη σύγχρονη επιστημονική εκδοχή του, περιηγήθηκαν σε διάφορα αξιοθέατα της πόλης (Δημοτική Αγορά, Άγιος Κωνσταντίνος, Παυσίλυπο) και ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Καρδίτσας. Ταυτόχρονα, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τοπικές συνταγές και να γνωρίσουν τον τρόπο ζωής των ντόπιων. Στο πλαίσιο της κινητικότητας πραγματοποιήθηκαν επίσης εκπαιδευτικές εκδρομές στα Μετέωρα και στη Λίμνη Πλαστήρα-Φράγμα, καθώς και στον Βόλο και στη Μακρινίτσα, όπου ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Θεόφιλου και ενημερώθηκαν για την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και για τα βότανα της περιοχής στο ΚΠΕ Μακρινίτσας.

Πέρα από τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκόμισαν, οι συμμετέχοντες μαθητές και καθηγητές είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν φιλικές σχέσεις με τους Έλληνες συμμαθητές και συναδέλφους τους, να ανταλλάξουν απόψεις και ιδέες, να εξασκήσουν γλωσσικές δεξιότητες, να αναπτύξουν τεχνικές συνεργασίας και να συσφίξουν τις σχέσεις τους, βιώνοντας έμπρακτα την ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη και επιστρέφοντας στις πατρίδες τους με τις καλύτερες εντυπώσεις. Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου συγχαίρουν όλους όσους συνέβαλαν στην επιτυχή διεκπεραίωση της κινητικότητας που διεξήχθη στην πόλη και στο 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας και εύχονται τέτοιες δράσεις να ποικίλλουν πάντα τη ζωή του σχολείου, δίνοντας νέα διάσταση στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δείτε εδώ τις φωτογραφίες.