ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2023-2024

Δείτε εδώ τα webex links των εκπαιδευτικών.

Ενημέρωση για Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών

Σας υπενθυμίζουμε ότι σε περιπτώσεις αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων λόγω έκτακτων ή απρόβλεπτων γεγονότων στα οποία εντάσσονται και οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες, ισχύει η Υπουργική Απόφαση 131451/ΓΔ4. Συγκεκριμένα, στο άρθρο 2 αναφέρεται ότι: «Σε περίπτωση έκτακτου ή απρόβλεπτου γεγονότος, το οποίο καθιστά αδύνατη ή ιδιαιτέρως δυσχερή τη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε τμήμα/τμήματα σχολικής μονάδας ή σε ολόκληρη σχολική μονάδα, όπως, ενδεικτικά, η παρεμπόδιση από οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο της πρόσβασης των μαθητών/τριών και/ή εκπαιδευτικών στους χώρους της σχολικής μονάδας, οι σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποχρεούνται να παρέχουν σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, όπου τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι υποχρεωτική τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους/τις μαθητές/τριες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΕΝΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΑΠΑΙΔΕΥΣΗ

Για να δείτε το πρόγραμμα των τμημάτων ένταξης πατήστε εδώ

ΩΡΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

ΩΡΑ

ΕΙΣΟΔΟΣ

Επανέναρξη λειτουργίας του Σχολείου στις 18-5-2020

Τη Δευτέρα 18-5-2020 γίνεται η επανέναρξη της λειτουργίας του Σχολείου. Οι μαθητές θα έρχονται/παρακολουθούν τα μαθήματα εκ περιτροπής.

Τη Δευτέρα 18-5-2020 θα έρθουν στο Σχολείο μόνο οι μαθητές που ανήκουν στο πρώτο μισό του κάθε τμήματος (όπως είναι χωρισμένοι για το μάθημα της Πληροφορικής/Τεχνολογίας).

Εξαίρεση αποτελεί το τμήμα Β1, οι μαθητές του οποίου θα έρθουν όλοι τη Δευτέρα.

Την Τρίτη 19-5-2020 θα έρθουν στο Σχολείο μόνο οι μαθητές που ανήκουν στο δεύτερο μισό του κάθε τμήματος (όπως είναι χωρισμένοι για το μάθημα της Πληροφορικής/Τεχνολογίας).

Πρόγραμμα Σύγχρονης Εξ αποστάσεως Εκπαίδευσης

Δείτε το πρόγραμμα μαθημάτων από 11-5-2020 έως 15-5-2020.

Διαβάστε εδώ αναλυτικές οδηγίες πως θα καταφέρετε να παρακολουθήσετε τα μαθήματα διαμέσου Η/Υ ή Tablet ή Smartphone.

Εναλλακτικά εάν δεν έχετε σύνδεση στο Διαδίκτυο μπορείτε να συμμετέχετε στο μάθημα διαμέσου τηλεφώνου. Δείτε εδώ τον τρόπο.

Αναλυτικές οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση από το Υπουργείο.

Σημαντική Ανακοίνωση:Συνιστάται στους μαθητές να κάνουν εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και να παρακολουθούν καθημερινά το EMail τους, και τα Μηνύματα και τις Ανακοινώσεις σε κάθε μάθημα της ηλεκτρονικής τάξης (e-class). Εκεί θα πληροφορηθούν και για τα links των ψηφιακών τάξεων των Καθηγητών (π.χ. https://minedu-gov-gr.webex.com/meet/dimitriou) για να παρακολουθήσουν τα μαθήματα.

Αναλυτικές οδηγίες για εγγραφή και Email δείτε παρακάτω στην ιστοσελίδα.

Πρόσκληση του ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

με γενικό θέμα: «Σχέσεις γονέων παιδιών στις μέρες του ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ» που θα πραγματοποιηθεί σε συνθήκες ζωντανής μετάδοσης στο Youtube την Παρασκευή 10 Απριλίου και ώρες 16:00-18:00.

Υπηρεσίες προς μαθητές από ΠΣΔ

Οι μαθητές μετά την εγγραφή τους στο ΠΣΔ έχουν στη διάθεσή τους ένα σύνολο από υπηρεσίες. Ανάμεσα σε αυτές είναι και το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (E-Mail).

Για να συνδεθούμε στο EMail (μέσα από ιστοσελίδα) και να δούμε τα μηνύματά μας πηγαίνουμε εδώ: Σύνδεση στο EMail και εισάγουμε τα στοιχεία πρόσβασής μας (όνομα χρήστη, κωδικός) που αποκτήσαμε κατά την εγγραφή μας στο ΠΣΔ.

Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες για το EMail εδώ: Οδηγίες για το EMail.

Αναλυτικά για όλες τις υπηρεσίες δείτε εδώ.

Εγγραφή σε μάθημα στην Ηλεκτρονική τάξη (e-class)

Οι μαθητές μετά την εγγραφή τους στο ΠΣΔ πρέπει να κάνουν και επιλογή των αντίστοιχων μαθημάτων. Έτσι ο κάθε μαθητής αφού συνδεθεί στην πλατφόρμα Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη) επιλέγει (δείτε εδώ πως) τα μαθήματα που αντιστοιχούν στην τάξη του.

Μόνο όταν γίνει η εγγραφή σε μάθημα, ο μαθητής αποκτά τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί όλες τις λειτουργίες της η-τάξης όπως να στέλνει και να λαμβάνει μηνύματα και να ανεβάζει τις εργασίες του.

Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο Ενημερωτικά φυλλάδια της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη