Εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ)

Υλοποίηση Ασύγχρονης Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης

Για να υλοποιηθεί η ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι απαραίτητο οι γονείς/κηδεμόνες/μαθητές/τριες να κάνουν εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).

Για την εγγραφή πηγαίνετε εδώ: https://register.sch.gr/students. Σημαντικό: Όλα τα πεδία που θα συμπληρωθούν στη φόρμα εγγραφής θα πρέπει να είναι ακριβώς ίδια με αυτά που αναγράφονται σε παλαιότερο έλεγχο προόδου του/ης μαθητή/τριας. Για παράδειγμα αν το όνομα ενός μαθητή έχει γραφτεί στον έλεγχο προόδου ως Γεώργιος, έτσι θα πρέπει να γραφτεί και στο αντίστοιχο πεδίο και όχι Γιώργος.

Μετά την εγγραφή, ο κάθε μαθητής αφού συνδεθεί στην παλτφόρμα ασύγχρονης εκπαίδευσης (Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη) ή Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me) μπορεί να επιλέξει (δείτε εδώ πως για η-τάξη) και να ξεκινήσει να παρακολουθεί τα μαθήματα που αντιστοιχούν στην τάξη του.

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη):

Είσοδος

Λίστα μαθημάτων

Ξεκινώ με την η-τάξη: Για εκπαιδευτικούς

Ξεκινώ με την η-τάξη: Για μαθητές

Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me:  Είσοδος

Ξεκινώντας με την e-me: Για εκπαιδευτικούς

Ξεκινώντας με την e-me: Για μαθητές

Σημείωση 1: Για τις αναλυτικές οδηγίες για την υλοποίηση της ασύγχρονης εκπαίδευσης διαβάστε αυτό το έγγραφο.

Σημείωση 2: Σχετικά με την χρήση και επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων των μαθητών από το Ελληνικό Δημόσιο ή/και τα σχετικά δικαιώματά σας, κατά τη διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, παρακαλούμε διαβάστε εδώ.