ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ Erasmus+ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Με επιτυχία διεκπεραιώθηκε η κινητικότητα του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας στην Ποτέντσα της Ιταλίας κατά την περίοδο 23-30 Ιουλίου 2022 στο πλαίσιο του σχεδίου Erasmus+ (Δράση ΚΑ1) με τίτλο «Παρουσιάζοντας το σχολείο μας στην Ευρώπη» σε συνεργασία με τον ιταλικό οργανισμό EURO-NET.

Στην κινητικότητα πήραν μέρος οι καθηγήτριες του σχολείου Τσατσαρώνη Βασιλική (διευθύντρια), Ρόπη Γεωργία και Γαρίτου Αντιγόνη. Οι συμμετέχουσες έτυχαν εξαιρετικής υποδοχής και φιλοξενίας από τους υπευθύνους του κέντρου εκπαίδευσης και επιμορφώθηκαν λεπτομερώς στον τρόπο σχεδιασμού, υλοποίησης και οργάνωσης σχεδίων Erasmus, με έμφαση στις αλλαγές που θεσμοθετήθηκαν στα καινούρια σχετικά προγράμματα. Οι καθηγήτριες παρουσίασαν τα προγράμματα Erasmus που διενεργεί το σχολείο και συζήτησαν για τις προοπτικές διεύρυνσης και βελτίωσης των σχετικών δραστηριοτήτων. Επιπλέον, σε συνεργασία με τον οργανισμό, πραγματοποιήθηκαν πολιτιστικές επισκέψεις, όπου οι συμμετέχουσες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις φυσικές και πολιτιστικές ιδιαιτερότητες και ομορφιές της γύρω περιοχής, με έμφαση στον ελληνικό χαρακτήρα της Κάτω Ιταλίας.

Πέρα από τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκόμισαν, οι καθηγήτριες είχαν την ευκαιρία να συσφίξουν τις σχέσεις τους με τους εταίρους από την Ιταλία, να ανταλλάξουν ιδέες, να εξασκήσουν τις δεξιότητές τους στην αγγλική γλώσσα και να βιώσουν έμπρακτα τι σημαίνει να είσαι Ευρωπαίος πολίτης, που αποτελούν επίσης βασικούς στόχους των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus+, επιστρέφοντας στην πόλη μας με άριστες εντυπώσεις. Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου συγχαίρουν τις παραπάνω εκπαιδευτικούς, αλλά και όλους τους υπόλοιπους που συνέβαλαν στην υλοποίηση της δράσης και εύχονται ανάλογες όμορφες προσπάθειες να συνεχιστούν.

Δείτε εδώ τις φωτογραφίες.