Όταν η διδασκαλία των Γερμανικών γίνεται παιχνίδι! - Το «Glossomobil- Γερμανικά σε κίνηση» ήρθε στο 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας

Το Glossomobil, ένα μοναδικό αυτοκίνητο, γεμάτο χίλιους και έναν δημιουργικούς τρόπους εκμάθησης της γερμανικής γλώσσας στάθμευσε στο 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016, μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας των Γερμανικών κ. Νεκταρίας Κορκακάκη, αλλά και με την αμέριστη υποστήριξη του διευθυντή του σχολείου κ. Νικολαου Νεοχωρίτη και του συλλόγου διδασκόντων.

Πρόκειται για ένα βιωματικό πρόγραμμα υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας σε συνεργασία με το Goethe Institut (Γερμανικό Ινστιτούτο Γκαίτε) που έχει ως στόχο να κάνει τη γερμανική γλώσσα πιο προσιτή στους μαθητές. Οι μαθητές της Β και Γ τάξης απασχολήθηκαν μέσα και έξω από την αίθουσα. Χάρτες, οπτικοακουστικό υλικό και πολύχρωμα φυλλάδια μεταφέρθηκαν από το Glossomobil στην τάξη και η διασκέδαση άρχισε!

Οι μαθητές συνεργάστηκαν σε ομάδες λύνοντας κουίζ και ακονίζοντας την παρατηρητικότητα τους και μέσα από πολλές δημιουργικές δραστηριότητες είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να χρησιμοποιήσουν αυτά που έχουν μάθει στο μάθημα των Γερμανικών, αλλά και να «νιώσουν» τη γλώσσα, να την αγαπήσουν ακόμη περισσότερο και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους συλλέγοντας πολλές πληροφορίες για τη χώρα, τον πολιτισμό, τα ήθη και τα έθιμα της Γερμανίας. Αποκορύφωμα του προγράμματος αποτέλεσαν τα παιχνίδια στην αυλή με ένα ειδικό πανί από αλεξίπτωτο, το οποίο ήταν το όχημα των μαθητών σε ένα φανταστικό ταξίδι στις πόλεις και τα αξιοθέατα της Γερμανίας.

Ευχαριστούμε θερμά το διδακτικό προσωπικό του Γερμανικού Ινστιτούτου κ.Γεώργιο Πετράκη και κ.Γεώργιο Κομνηνό, που κατάφεραν να δημιουργήσουν μέσα σε λίγα λεπτά μια πολύ θετική ατμόσφαιρα στην τάξη με αποτέλεσμα ακόμη και μαθητές που ήταν αρχικά διστακτικοί ή συνεσταλμένοι να συμμετέχουν ενεργά και να συνεργάζονται αρμονικά. Ευχαριστούμε επίσης την κ. Νεκταρία Κορκακάκη, καθηγήτρια Γερμανικής γλώσσας του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας και συγχαίρουμε τους μαθητές του σχολείου μας για την ενεργή και ενθουσιώδη συμμετοχή τους.

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Δεκέμβριο με την ελπίδα να δεχθούν και πάλι την πρόσκλησή μας για να τους γνωρίσουν και οι μαθητές της Α Γυμνασίου.

PB210055

PB210058