Συμμετοχή της χορωδίας του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας στην 8η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών

Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση της χορωδίας του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας, που συμμετείχε στην 8η Διεθνή Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας, την Κυριακή 3 Απριλίου 2016 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Hotel Thessalikon Grand.Το Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας τελεί υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση του καθηγητή και μαέστρου Νίκου Ευθυμιάδη και η φετινή εκδήλωση είναι αφιερωμένη στους κορυφαίους συνθέτες CarloGesualdo, GiovanniPaiseillo και JeanFrancoisRameau.

Η χορωδία συμμετείχε με 25 μαθήτριες της Β΄και Γ΄τάξης του 2ου Γυμνασίου υπό τη διεύθυνση της καθηγήτριας Μουσικής του σχολείου, κ.Ευθυμιάδη Σοφίας. Η συμμετοχή του συγκεκριμένου μουσικού συνόλου αποτελεί δράση στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής αλλά και μιας γενικότερης γνωστικής και αισθητικής παιδείας. Ο Διευθυντής, οι Εκπαιδευτικοί και οι Γονείς των χορωδών του σχολείου μαζί με το υπόλοιπο φιλόμουσο κοινό είχαν την ευκαιρία να ζήσουν όμορφες και πρωτόγνωρες στιγμές απολαμβάνοντας την καταπληκτική ερμηνεία του μουσικού προγράμματος των παιδιών που τραγούδησαν με τη ψυχή τους, και χάρη στη ζωντάνια τους κατάφεραν να αποσπάσουν το θερμό χειροκρότημα των ακροατών.Ο παρουσιαστής της εκδήλωσης, ο κ.Αλέξης Κωστάλας, εξέφρασε την ικανοποίησή του επισημαίνοντας συγχρόνως την επικοινωνία των χορωδών με την καθηγήτριά τους.

Άψογη υπήρξε   και η ενδυματολογική και σκηνική παρουσία των μαθητριών, της οποίας την επιμέλεια είχε η διακοσμήτρια κ.Σοφία Δρυάδη-Κοντού, στα πλαίσια της εθελοντικής προσφοράς των γονέων. Τη συγκεκριμένη εκδήλωση πλαισίωσαν και εικαστικές δημιουργίες μαθητών και μαθητριών του 2ου Γυμνασίου, εμπνευσμένες από την πανανθρώπινη γλώσσα της Μουσικής που ενώνει τους ανθρώπους και συντελεί στην επίτευξη της ειρήνης. Οι μαθητές και μαθήτριες σε συνεργασία με τις καθηγήτριες Καλλιτεχνικών κ.Θεοδώρου Μάρω και κ.Σπαθή Ευτυχία, ξεδίπλωσαν το καλλιτεχνικό τους ταλέντο και χάρισαν στο κοινό ένα πρωτότυπο θέαμα.

Αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στον καλλιτεχνικό Διευθυντή κ.Νίκο Ευθυμιάδη όσο και στον έγκριτο παρουσιαστή κ.Αλέξη Κωστάλα και στους υπόλοιπους συντελεστές της διοργάνωσης του μοναδικού θεσμού αυτού του είδους που υπάρχει σήμερα στην Ελλάδα. Αδιαμφισβήτητα αποτελεί ένα αξιόλογο πολιτιστικό γεγονός, αφού πρόκειται για διοργάνωση με υψηλής ποιότητας ακούσματα, ερμηνευμένα από μικρούς μαθητές. Ταυτόχρονα δίνει το έναυσμα για την εντατική, συστηματική και πειθαρχημένη επί μήνες ενασχόληση εκατοντάδων μαθητών με τη Χορωδιακή Τέχνη με στόχο ένα αξιοθαύμαστο μουσικό αποτέλεσμα. Επιπλέον, η άμιλλα που δημιουργείται μεταξύ των σχολείων που παίρνουν μέρος, δίνει ένα επιπλέον κίνητρο στα παιδιά για την μελλοντική ανάδειξη της χορωδίας τους. Γενικότερα, με το θεσμό αυτό ενισχύεται η Καλλιτεχνική Αγωγή και Παιδεία και προβάλλεται η δυναμική της σχολικής Κοινότητας.