Εκδήλωση αλληλεγγύης του 2ου Γυμνασίου στους πρόσφυγες

«Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος δεν θα πάψεις ούτε στιγμή ν΄ αγωνίζεσαι για την ειρήνη και για το δίκαιο.» Τάσος Λειβαδίτης.

Μεγάλη επιτυχία είχε η εκδήλωση αλληλεγγύης στους πρόσφυγες, των μαθητών, με τη συμμετοχή και των εκπαιδευτικών του σχολείου, με σκοπό την ευαισθητοποίηση όλων και τη συγκέντρωση φαρμακευτικού υλικού. Κατά την εκδήλωση αναδείχτηκε το δράμα των προσφύγων και η αναγκαιότητα αλληλεγγύης και προσφοράς από όλους (εκπαιδευτικούς, γονείς, μαθητές, πολίτες).

Η ανταπόκριση στη συγκέντρωση φαρμακευτικού υλικού ήταν συγκινητική. Όλοι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου συνέβαλαν στην προσπάθεια αυτή.

Εκτός από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου, επίσης συνέβαλαν και οι σχολικές κοινότητες του 2ου Γενικού Λυκείου και 5ου Γυμνασίου, ο ΣΥ.ΦΑ. Καρδίτσας, πολλά φαρμακεία της πόλης μας καθώς και αρκετοί πολίτες.

Το φαρμακευτικό υλικό που συγκεντρώθηκε θα παραδοθεί στην πρωτοβουλία αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες Ν. Καρδίτσας.

prosfiges