Επίσκεψη του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη κ. Τιμόθεου στο Σχολείο μας

Εν όψει του εορτασμού των Χριστουγέννων, ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας και η Προέδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προσκάλεσαν τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κ. Τιμόθεο να παραβρεθεί στο χώρο του σχολείου προκειμένου να συνομιλήσει με τους μαθητές για το νόημα των Χριστουγέννων.

Ο Σεβασμιότατος ανταποκρίθηκε πρόθυμα στην πρόσκληση και την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021 μίλησε στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, τηρώντας τα περιοριστικά μέτρα λόγω της πανδημίας, για τη σπουδαιότητα των χριστιανικών αρετών της φιλανθρωπίας και της αλληλεγγύης στη σημερινή εποχή, με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε κοινωνικά θέματα.

Μετά την ομιλία ακολούθησε γόνιμη συζήτηση με τους μαθητές και ο Σεβασμιότατος μοίρασε χριστιανικό υλικό και έδωσε ευχές στους μαθητές, στους εκπαιδευτικούς και στην Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων, κα Βασδέκη Μαριάνθη, για τις άγιες ημέρες των Χριστουγέννων.