Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β2΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου στην πλατεία Δικαστηρίων

Στα πλαίσια του εορτασμού των Χριστουγέννων, οι εκπαιδευτικοί Νάσιου Σταυρούλα και Παπασταθοπούλου Παναγιώτα, μαζί με τους μαθητές/τριες της Β2΄ τάξης, πραγματοποίησαν επίσκεψη στην πλατεία Δικαστηρίων.

Εκεί έλαβαν μέρος στη Χριστουγεννιάτικη Δραστηριότητα του Κέντρου Πρόληψης ενάντια στην εξάρτηση Ν. Καρδίτσας, με τίτλο: «Το δέντρο της Πρόληψης. Στολίζουμε τη ζωή μας με αξίες».

Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί έγραψαν και κρέμασαν στα κλαδιά του δέντρου, μέσα σε στολίδια, αξίες που είναι σημαντικές για τους ίδιους και προάγουν τόσο τη δική τους ζωή, όσο και την κοινωνία.

Απώτερος σκοπός ήταν να καταλάβουν, στους δύσκολους και κρίσιμους καιρούς που ζούμε ότι, πάντα, σε όλες τις εποχές οι διαχρονικές και πανανθρώπινες αξίες φωτίζουν τις ζωές μας όταν τις υποστηρίζουμε και «αναπνέουμε» το οξυγόνο τους….

Επίσης, αυτές οι αξίες, κυρίως για τους ίδιους, αποτελούν ασπίδα ψυχικής ανθεκτικότητας σε ότι δύσκολο έχουν να αντιμετωπίσουν στη ζωή τους και οδηγό ενάντια στην τοξικότητα, τη μοναξιά και την απομόνωση της εποχής μας.

Οι μαθητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι, καθώς είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μία απόδραση με βιωματικό, εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.