Συνάντηση και ενημέρωση γονέων στο 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας

20181218 175143 web

20181218 175216 web

Πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Καρδίτσας την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 5-8 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου εκδήλωση ενημέρωσης γονέων για τα ζητήματα του σχολείου και την πρόοδο των μαθητών. Μετά από πρόσκληση του διευθυντή και του συλλόγου διδασκόντων, οι συγκεντρωθέντες γονείς που ανταποκρίθηκαν πρόθυμα στο κάλεσμα, ενημερώθηκαν από τον διευθυντή του σχολείου κ. Αριστείδη Παλαιοχωρίτη για θέματα ομαλής λειτουργίας του σχολείου, πειθαρχίας των μαθητών και συνεργασίας της σχολικής κοινότητας με την τοπική κοινωνία. Στη συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση για τα Τμήματα Ένταξης από τη φιλόλογο Ειδικής Αγωγής κ. Κατερίνα Πυργιώτη. Οι γονείς εξέφρασαν τις απορίες και τους προβληματισμούς τους και ακολούθησε γόνιμος διάλογος, καθώς και κατ' ιδίαν ενημέρωση των ενδιαφερόμενων γονέων από τους εκπαιδευτικούς για την πρόοδο των παιδιών τους. Η εκδήλωση άφησε άριστες εντυπώσεις και στις δύο πλευρές και αποτέλεσε σημαντικό βήμα ενίσχυσης της τόσο σημαντικής για την πρόοδο των μαθητών συνεργασίας σχολείου και οικογένειας και διασύνδεσης της σχολικής με την τοπική κοινωνία, της οποίας αποτελεί αναπόσπαστο μέλος. Η διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων ευχαριστούν τους γονείς για την ανταπόκρισή τους και ευελπιστούν σε συνέχιση αυτής της εποικοδομητικής αλληλεπίδρασης.