Εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας στο Κ.Π.Ε Μουζακίου

Κατά το τρέχον σχολ.έτος μαθητές/τριες της Γ΄τάξης του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας υλοποιούν δύο περιβαλλοντικά προγράμματα με θέμα του 1ου« Η σημασία της ανακύκλωσης στην προστασία του περιβάλλοντος- αλλάζω, αλλάζεις… αλλάζουμε για τη φύση!» και του 2ου

«Προστασία του περιβάλλοντος: Ο Νόμος του Θεού και οι Νόμοι των ανθρώπων» με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους: Κα Νάσιου Σταυρούλα κλ.ΠΕ11 και Κα Παπασταθοπούλου Παναγιώτα κλ.ΠΕ01 αντίστοιχα.

Στα πλαίσια των προγραμμάτων αυτών πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018 διδακτική επίσκεψη των συμμετεχόντων μαθητών/τριών στο ΚΠΕ Μουζακίου. Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες, συνοδευόμενοι επίσης από τους εκπαιδευτικούς Κο Παλαιοχωρίτη Αριστείδη κλ.ΠΕ03( Δ/ντής) και Κα Τζέλλου Αντιγόνη κλ. ΠΕ11, επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Μουζακίου και συμμετείχαν βιωματικά στο πρόγραμμα που εκπονεί το ΚΠΕ για την ανακύκλωση.

Αρχικά παρακολούθησαν το θεωρητικό μέρος (παρουσίαση σε παγκόσμιο επίπεδο των προβλημάτων που αφορούν το περιβάλλον-αίτια αυτών-τρόποι αντιμετώπισης) και στο τέλος με την συμμετοχή του προσωπικού του κέντρου συμμετείχαν σε πρακτικό επίπεδο στον τρόπο αξιοποίησης προϊόντων που δεν χρησιμοποιούνται, στα πλαίσια του τρίπτυχου μειώνω –επαναχρησιμοποιώ-ανακυκλώνω.

Η επίσκεψη αυτή αξιολογήθηκε από τους μαθητές/τριες και τους εκπαιδευτικούς ως μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, χρήσιμη και επιμορφωτική εκπαιδευτική εμπειρία, καθώς είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν αλλά και να ευαισθητοποιηθούν σε μια απόδραση με διδακτικό αλλά και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.