Εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου στην περιοχή της Αργολίδος το διάστημα 8-11 Μαρτίου 2018

Κατά το τρέχον σχολικό έτος, μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Καρδίτσας υλοποιούν δύο περιβαλλοντικά προγράμματα με θέματα: α) «Προστασία του περιβάλλοντος: «ο Νόμος του Θεού και οι Νόμοι των ανθρώπων» και β) «Η σημασία της ανακύκλωσης: αλλάζω, αλλάζεις , αλλάζουμε για τη φύση!», με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Κα Παπασταθοπούλου Παναγιώτα και Κα Νάσιου Σταυρούλα αντίστοιχα. Στα πλαίσια των προγραμμάτων αυτών πραγματοποιήθηκε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην περιοχή της Αργολίδος το διάστημα 8-11 Μαρτίου 2018.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές, συνοδευόμενοι επίσης από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς Παλαιοχωρίτη Αριστείδη και Τζέλλου Αντιγόνη, επισκέφτηκαν την πρώτη ημέρα τον ιερό ναό του Οσίου Λουκά του γιατρού στα Λευκάκια (2 χιλιόμετρα από Ναύπλιο) όπου ο ιερέας της εκκλησίας μαζί με το σεβασμιότατο αφού καλωσόρισαν τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς , αναφέρθηκαν στη ζωή και το έργο του όσιου Λουκά .Στη συνέχεια μίλησαν στους μαθητές για τα προβλήματα του περιβάλλοντος και ο σεβασμιότατος ανέφερε παραδείγματα σύγχρονων αγίων που έζησαν μέσα σε αυτό και είχαν μια θαυμάσια επικοινωνία με την άλογη κτίση. Έπειτα ξεναγήθηκαν από τον Σεβασμιότατο στο Μουσείο του Οσίου Λουκά που στεγάζεται κάτω από την εκκλησία.

nauplio3

Τη δεύτερη μέρα επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Ν. Κίου και παρακολούθησαν βιωματικό πρόγραμμα σχετικό με την ανακύκλωση. Μετά το θεωρητικό μέρος επισκέφθηκαν το κέντρο ανακύκλωσης αυτοκινήτων. Στη συνέχεια από την παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Ν. Κίου τους ανατέθηκαν δραστηριότητες σχετικές με την ανακύκλωση.Το μεσημέρι ξεναγηθήκαν στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου και το βράδυ επισκέφθηκαν την πόλη του Ναυπλίου.

nauplio2

Το πρωί της τρίτης μέρας επισκέφθηκαν τις Σπέτσες, ξεναγήθηκαν στο μουσείο της Μπουμπουλίνας και έκαναν περιήγηση στις Σπέτσες. Το απόγευμα στο Ναύπλιο, είδαν τον ναό του Αγίου Σπυρίδωνα (όπου δολοφονήθηκε ο Ιωάννης Καποδίστριας) και την πρώτη Βουλή των Ελλήνων. Στη συνέχεια όλοι μαζί οι μαθητές έφαγαν και διασκέδασαν σε κέντρο της περιοχής στα πλαίσια της σύσφιξης των σχέσεων.

Την τελευταία μέρα επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο Παλαμήδι και στη συνέχεια στον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών.

nauplio1

Μαθητές και καθηγητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι, καθώς είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν όμορφους τόπους και να συμμετάσχουν σε μια απόδραση με βιωματικό, εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.