Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νέο Μουσείο Πόλης

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2017 οι μαθητές της Α τάξης του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας επισκέφθηκαν το Δημοτικό Λαογραφικό Μουσείο Λ. & Ν. Σακελλαρίου ή Νέο Μουσείο Πόλης. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια δύο πολιτιστικών προγραμμάτων με θέματα «Η πόλη της Καρδίτσας χθες και σήμερα» και «Γνωρίζω τον τόπο μου», που υλοποιούνται από την αρχή της σχολικής χρονιάς στο σχολείο, με υπεύθυνες την κ. Νίκη Καρακώστα, φιλόλογο και την κ. Νεκταρία Κορκακάκη, καθηγήτρια Γερμανικών, αξιοποιώντας τη δυνατότητα που δίνεται για μάθηση έξω από το χώρο του σχολείου. Τους μαθητές συνόδευαν επίσης η κ. Σοφία Ευθυμιάδη, μουσικός και η κ. Κρυσταλλία Τζέλη, μαθηματικός ειδικής αγωγής.

Οι μαθητές, ξεναγήθηκαν για μια ώρα στο χώρο του Μουσείου από την υπεύθυνη, η οποία τους υποδέχθηκε θερμά και με υπομονή και πολύ μεράκι τους ενημέρωσε για την πολιτιστική κληρονομιά της πόλης, σε ένα ταξίδι στο χρόνο μέσα από φωτογραφίες και αντικείμενα άλλων εποχών.

Στον εξωτερικό ημιαίθριο χώρο οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με ένα κομμάτι της ιστορίας της πόλης που δε γνώριζαν ιδιαίτερα, την Οθωμανική περίοδο. Στον πρώτο όροφο του μουσείου είχαν τη δυνατότητα να δουν αντικείμενα κάθε είδους, όπως ιστορικά κειμήλια, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, οικιακά που αναφέρονται σε διάφορα προικοσύμφωνα ή προσωπικά, αστικές και παραδοσιακές φορεσιές και εξαρτήματα ένδυσης, νομίσματα, έπιπλα, υφαντά, σκεύη μεταφοράς, μέτρησης και αποθήκευσης αγαθών, συμβόλαια αγοραπωλησιών κ.α.Στο δεύτερο όροφο οι μαθητές αποκόμισαν πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του μεγάλου Καρδιτσιώτη στρατιωτικού και πολιτικού, Νικολάου Πλαστήρα. Η έκθεση περιλαμβάνει προσωπικά του αντικείμενα, στρατιωτικές στολές και παράσημα, έγγραφα και φωτογραφίες. Τα βλέμματα των μαθητών τράβηξε η ειδική κάψουλα, στην οποία φυλάσσεται η αληθινή καρδιά του Ν. Πλαστήρα.

Οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο με άριστες εντυπώσεις. Η επίσκεψη τους φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και μέσα από την ενεργή τους συμμετοχή και απαντώντας στις ερωτήσεις που τους απηύθυνε η υπεύθυνη του μουσείου είχαν τη δυνατότητα να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να γνωρίσουν κάποιες άγνωστες πτυχές του τόπου τους.