Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Μουζακίου

Υλοποιώντας τα προγράμματα «Περπατώντας στο δάσος» και «Λίγο νερό» οι μαθητές της Β τάξης, την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2016, επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Μουζακίου και είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν πάνω σε ζητήματα φυσικού περιβάλλοντος, τις ωφέλειες του δάσους, τους κινδύνους του διατρέχει το δάσος, τις χρησιμότητες του νερού, τις αλλαγές που συμβαίνουν στον πλανήτη και επηρεάζουν την ύπαρξη του νερού και κατ? επέκταση τη ζωή του ανθρώπου.

Το βιωματικό μέρος περιελάμβανε περίπατο στο δάσος και επίσκεψη στο ποτάμι. Από τις βιωματικές αυτές δραστηριότητες οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι γιατί είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την ομορφιά του τοπίου, να παρατηρήσουν ενδημικά φυτά του δάσους, να συμμετάσχουν σε δραστηριότητες όπως προσανατολισμός στο δάσος, μετρήσεις για την εξοικονόμηση νερού, παρατήρηση δειγμάτων νερού για έλεγχο καθαρότητας και συμμετοχή σε παιχνίδι ρόλων σχετικά με την αυξομείωση των πληθυσμών των υδρόβιων οργανισμών ανάλογα με τη διαθεσιμότητα της τροφής.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Ράμου Ελένη-Παλάσκα Γεωργία-Καρακώστα Νίκη- Κορκακάκη Νεκταρία