Εκπαιδευτική επίσκεψη σε Σέρρες και Καβάλα

Κατά το τρέχον σχολικό έτος, μαθητές της Γ τάξης υλοποιούν δυο περιβαλλοντικά προγράμματα με θέματα "Τα σπήλαια της Ελλάδας" και "Ο μαγικός κόσμος των σπηλαίων" με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους Νεοχωρίτη Νικόλαο και Βλάχου Βασιλική αντίστοιχα. Στα πλαίσια των προγραμμάτων αυτών, μετά την επίσκεψη στις 16 Φεβρουαρίου 2016 των παραπάνω μαθητών στο σπήλαιο της Θεόπετρας, πραγματοποιήθηκε τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην περιοχή των Σερρών και της Καβάλας το διάστημα 25-28 Φεβρουαρίου 2016.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές, συνοδευόμενοι επίσης από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς Ράμου Ελένη και Νάσιου Σταυρούλα, επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Ποροΐων και συμμετείχαν στο διήμερο πρόγραμμα «Ανακαλύπτω το σπήλαιο? βρίσκω τα μυστικά του».

Αρχικά το απόγευμα της Πέμπτης 25 Φεβρουαρίου παρακολούθησαν το θεωρητικό μέρος και το πρωί της επόμενης μέρας επισκέφθηκαν το σπήλαιο Αλιστράτης, όχι σαν απλοί επισκέπτες, αλλά ως μικροί σπηλαιολόγοι, αφού έκαναν μετρήσεις και εκπόνησαν δραστηριότητες που τους ανατέθηκαν από την παιδαγωγική ομάδα του ΚΠΕ Ποροΐων σε συνεργασία με το προσωπικό του Σπηλαίου. Το απόγευμα ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στην πόλη των Σερρών.

Το πρωί του Σαββάτου 27 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν το οχυρό Ρούπελ, ενημερώθηκαν για την ιστορία του και ξεναγήθηκαν στα μνημεία, στο στρατιωτικό μουσείο και στις στοές. Η εκδρομή συνεχίστηκε στην πόλη της Καβάλας με περιήγηση στις ομορφιές της και έκλεισε το πρωί της Κυριακής με ξενάγηση στον Αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων.

Οι μαθητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι, καθώς είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια απόδραση με διδακτικό, εκπαιδευτικό αλλά και ψυχαγωγικό χαρακτήρα και να γνωρίσουν όμορφους τόπους και φιλόξενους ανθρώπους.