ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

Μια ενδιαφέρουσα και άκρως παιδαγωγική διδακτική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας στις 16 Φεβρουαρίου 2016 με τη διδακτική τους επίσκεψη στο εργοστάσιο παραγωγής, επεξεργασίας και τυποποίησης ντομάτας, αγροτικών προϊόντων και χυμών «DAMAVAND» και στο οινοποιείο «Φίλια Γη» στο χωριό Φίλια της περιοχής μας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας υπό την επιμέλεια της καθηγήτριας Τεχνολογίας Τσατσαρώνη Βασιλικής και με συνοδούς καθηγητές τους Σκουφά Αγγελική, Τσιαντή Αναστασία και Τζιατζιάφη Δημήτριο. 83 μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου είχαν την ευκαιρία να βιώσουν από κοντά όλη τη διαδικασία παραγωγής, επεξεργασίας και τυποποίησης αγροτικών προϊόντων και κυρίως ντομάτας, καθώς και παραγωγής και εμφιάλωσης κρασιού, να επισκεφτούν τους τόπους καλλιέργειας των πρώτων υλών που χρησιμοποιούν τα εν λόγω εργοστάσια και να ξεναγηθούν στους χώρους τους, να συζητήσουν με το προσωπικό και τους εργαζόμενους και να περιηγηθούν σε δυο επιχειρήσεις ζωτικής σημασίας για την περιοχή μας. Η υποδοχή και φιλοξενία που επιφύλαξαν οι εργαζόμενοι και οι υπεύθυνοι των εργοστασίων στους μαθητές υπήρξε θερμή και υποδειγματική: απάντησαν πρόθυμα και επεξηγηματικά στις ερωτήσεις των μαθητών, τους ξενάγησαν στους χώρους και στο τέλος πρόσφεραν προϊόντα των επιχειρήσεων στα παιδιά και στους συνοδούς. Οι μαθητές επέστρεψαν στην πόλη με άριστες εντυπώσεις και πλούσιοι σε εμπειρίες σχετικά με την παραγωγή και τη λειτουργία ενός εργοστασίου.

Η διεύθυνση και το προσωπικό του σχολείου ευχαριστούν τους υπευθύνους για την ωραία αυτή εκπαιδευτική εμπειρία.