Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

20181214 143524 web

20181214 122531 2web

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018 ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή των Α΄ και Β΄ Γυμνασίου του 2ου Γυμνασίου Καρδίτσας στη Θεσσαλονίκη. 120 μικροί μαθητές, με τη συνοδεία της υποδιευθύντριας κ. Τσατσαρώνη Βασιλικής και των εκπαιδευτικών Σιάντου Παναγιώτη, Αντωνίου Γιώργου, Παλάσκα Γεωργίας, Γαρίτου Αντιγόνης, Ρόπη Γεωργίας και Πυργιώτη Κατερίνας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό και το Βυζαντινό Μουσείο και θαύμασαν τα εκθέματα που ζωντανεύουν σημαντικές στιγμές της ελληνικής ιστορίας. Στη συνέχεια μετέβησαν στο Πλανητάριο, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τρισδιάστατα στην αίθουσα του Κοσμοδρομίου μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ταινία-ντοκιμαντέρ για τον μηχανισμό των Αντικυθήρων και για τους δεινόσαυρους. Παρά τον καιρό, που δεν ήταν σύμμαχος, οι μαθητές απόλαυσαν τη σύντομη αυτή επίσκεψη σε μια από τις πιο ιστορικές και εμβληματικές πόλεις της Ελλάδας και επέστρεψαν στην Καρδίτσα με άριστες εντυπώσεις, ενισχύοντας την απόφασή τους για εμπλουτισμό της σχολικής ζωής με γνώσεις και εμπειρίες που μόνο οι επιτόπιες εκπαιδευτικές επισκέψεις μπορούν να προσφέρουν.